Naučná stezka Zlatý kůň - Zastávka č.1 - Geologie

      Geologická stavba a její zvláštnosti výrazně odlišily území dnes nazývané Český kras od ostatních částí Barrandienu, tj. rozsáhlé středočeské pánve pojmenované po proslulém francouzském inženýru J. Barrandovi.
      Český kras je geologicky světově proslulou oblastí a je jediným souvislým vápencovým územím v Čechách, kde se vyskytují všechny jevy charakteristické pro oblasti tohoto rázu a to krasové jevy, kaňony, a bohatě členěné skalní partie, mimořádně bohatá teplomilná květena s řadou vzácných reliktů, charakteristiská zvířena i husté pravěké osídlení ze všech období vývoje lidské společnosti. Kras zde má nejtypištější charakter v okolí obcí Srbsko a Koněprusy.
      Výrazný hřbet Zlatého koně je světoznámou geologickou lokalitou. Tvoří jej z největší části čisté, bílé koněpruské vápence s barevnými lavicovitými suchomastskými a mladšími střednodevonskými vápenci v nadloží. Vápence se usazovali na dně mělkého, prosluněného moře ve starších prvohorách - devonu, před 400 - 380 miliony let. Koněpruské vápence jsou v podstatě zkamenělý útes podobný dnešním korálovým útesům, který utvářeli miliony dnes již vymřelých mořských živočichů a řas s vápnitými kostrami a schránkami. Proto je v lomech na svazích Zlatého koně mnoho zkamenělých zbytků těchto organismů zejmnéna lilijic, ramenonožců, plžů, trilobitů a jiných.