GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 228

Dotaz:

Dobrý den, osmiletý syn se začal zajímat o fosilie. Je v Českých Budějovicích nějaký zájmový klub, kam by mohl docházet? Nebo jakým jiným způsobem by se mohl začít tomuto oboru věnovat?

O tom jestli je v Českých Budějovicích nějaký paleontologický zájmový klub bohužel nevím. Na to se zkuste zeptat nějaké místní organizace zaměřené na volnočasové aktivity mládeže nebo jiné místní instituce, která by takovéto informace mohla mít. Ovšem takové kluby, pokud vím, jsou spíše výjimkou.

Ve vašem regionu vím jen o jediném klubu, který je ale zaměřen na geologii a mineralogii (tedy místo zkamenělin (fosilií) se zajímají o minerály). Na adrese http://web.quick.cz/klubjm/ mají své internetové stránky.

Jinak asi nejlepší způsob, jak se začít tomtuto oboru věnovat, je zkusit vlastní sběr zkamenělin. Pro začátek to chce navštívit lokality, kde se zkameněliny hledají velmi snadno a je jich tam celkem dost - to asi nejlépe zaujme. České Budějovice leží na okraji Českobudějovické pánve a nedaleko východním směrem se nachází pánev Třeboňská. Obě tyto pánve vznikli proto, že došlo k poklesům, přibližně před 80 - 90 miliony lety a byly zaplaveny vodou - byla to jakási jezera, do kterých ústily řeky. V okolí těchto jezer se samozřejmě dařilo rostlinám a jejich části se dostali i do těcho jezer, kde se na dně usadily do bahna nebo do písku a zkameněli. Právě zkameněliny rostlin se dají v této oblasti hledat. Pokud syn někde náhodou viděl obrázky trilobitů tak s nimi se musí v této oblasti rozloučit, protože trilobiti žili v prvohorách, ale tyhle jezera existovali až ve druhohorách. Trilobiti se bohužel nachází v jiných částech republiky než v jižních Čechách. Sice se různě (včetně našeho serveru :)) píše, co všechno je třeba před tím než se poprvně vydáte do terénu a co všechno je třeba mít sebou za vybavení, v případě prvních sběrů osmiletého mladíka bych tyto pokyny nebral moc drasticky - když se pro začátek zvolí vhodná lokalita postačí bohatě kladívko a noviny (někdy to jde i bez klavídka). Klidně si můžete na nějakou takovou lokalitu udělat rodinnou vycházku. Až syn bude větší, třeba si najde kamaráda(y), se kterým(i) bude chodit zkameněliny sbírat (já jsem to dělal také tak). Pak už také sám zjistí co je třeba, že sehnat lokalitu není až tak veliký probém a začne po nich pátrat sám. Mě také musel někdo pár lokalit pro začátek ukázat.

Co se týče konkrétních lokalit je to zase celkem problém, protože já jsem nikdy ve vaší oblasti nesbíral, takže vám ani nemohu nějakou lokalitu pro začátek doporučit. Nejlepší řešení na tento problém by byl ten klub. Pokud klub není pak můžete třeba navštívit nějaké místní muzeum, jehož součástí jsou i sbírky zkamenělin - v rámci expozice by mohli být nějaké lokality popsány a nebo se na ně můžete zkusit zeptat - měli by vám alespoň nějaké místo poradit a nebo alespoň odkázat na nějakou literaturu, ve které jsou popsány místní lokality (o té já také bohužel nemám přehled). Snad nejlepší by bylo, kdyby se vám podařilo sehnat na nějakého odborníka či sběratele, který oblast zná a pracuje v ní - vím, že se to snadno řekne ale velice těžko provádí. Kdyby jste se zajímali o lokalitách v Praze a okolí byl bych schopen poradit lépe.

Taky by nebylo od věci, kdyby si syn mohl o zkamenělinách něco přečíst respektive v jeho věku alespoň kdyby se mohl podívat na nějaké obrázky zkamenělin v nějaké knize. V našem trhu je knih o zkamenělinách celkem dost - s ohledem na věk by to chtělo vybrat bohatě ilustrovanou ne moc tlustou knihu. Na trhu převládají publikace zahraničních autorů přeložené do češtiny, ale lepší jsou knihy psané českými autory, protože se váží přímo k Českému území a českým zkamenělinám. V současné době je v prodeji česká, dle mého názoru dobře udělaná publikace Encyklopedie zkamenělin - http://www.gweb.cz/clanky.asp?cmd=show&id=57 , ale pro osmiletého syna je dle mého názoru příliš pokročilá! O jiné podobné od českého autora, která se běžně sežene bohužel nevím. Pokud budete nějakou knihu kupovat doporučil bych se podívat, zda-li je v ní alespoň část věnována zkamenělinám rostlin (předpokládám, že pokud syn u zkamenělin zůstane bude se věnovat rostlinám, protože je má ve svém okolí a je pravděpodobné, že syn bude své nálezy srovnávat s obrázky v knize). Pokud u zkamenělin zůstane tak postupen času bude nejspíše chctít podrobnější literaturu, ale už by měl mít postupně konkrátnější představu, čeho se má týkat.

Sám vím, že není jednoduché se k tomuto oboru prodrat, ale obor je celkem zajímavý pro mě mimojiné tím, že je to spojeno s výlety do přírody (i když mě na sběry zbývá už jen málo volného času - čím dřív se začne tím je to asi lepší).

Datum: 2004-09-06 13:40:01
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:










Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign