GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Informace o serveru

Informace o serveru GeoWeb

Provozovatel

Pavel Bokr
E-mail: info (zavináč) gweb (tečka) cz

Cíl serveru

Cílem serveru je podávat zajímavé informace z geologie a geologických oborů zejména široké veřejnosti, ale i zájemcům o geologické vědy. Pomoci s náplní můžete i vy. Pokud máte něco zajímavého nebo o nečem z oboru víte, můžete mi napsat.

Trocha historie

1999 - 2001

O geologii jsem začal psát na internetu na počátku jara v roce 1999 (přesné datum, už nejspíš nezjistím). Mé stránky, které jsem v průběhu času pojmenoval jako Fossil Web, byly věnovaly zejména paleontologii Barrandienu.

2001 - 2003

V roce 2001 jsem s kolegou Petrem Mrázem začal vyvíjet nový server PaleWeb věnovaný opět zejména paleontologii. Jeho součástí byla databáze lokalit, která obsahovala především informace o barrandienských paleontologických lokalitách a začaly se uveřejňovat články z oboru. Na tyto stránky mohli již přispívat sami návštěvnici, ovšem velkou překážku mohl sehrát krkolomný systém s nutností registrace.

2004 - 2006

V roce 2003 jsem s Petrem Mrázem přemýšlel nad vylepšeními serveru PaleoWeb a již v průběhu roku byl vyvíjen server nový s název GeoWeb. Při vývoji jsme se snažily odbourat jakékoliv překážky pro přispívání návštěvníků, nicméně toto řešení dostalo celý server na kolena. Server žil poměrně dlouho svým normálním životem - občas se objevila nějaká novinka nebo článek, řešily se dotazy návštěvníků, fungoval kalendář akcí a katalog stránek. Postupem času začali uživatelé využívat bezplatnou inzerci i diskuzní fórum.

Server fungoval jeden a půl roku bez vážných problémů. Ke konci roku 2005 se však ukázala osudnou otevřenost, kdy nastalo zahlcování serveru komentářovým spamem (aplikace byla otevřená, nebyly připraveny opatření proti spamu a nebyl čas opatření podnikat, akorát jsem zkoušel blokovat adresy, ze kterých spam chodil, ale byla to ztráta času). V této době jsem hodil server tak trochu přes palubu. Měl jsem lepší využití času než se probírat tunami balastu plného reklam na kasina, viagru a podobně.

Ke konci roku 2005 přišla i další rána v podobě pokusu o bankovní podvod, kdy byl server hacknut prostřednictvím protokolu FTP. Na server kdosi z USA či Rumunska nahrál stránky, které věrně napodobovaly stránky různých bankovních ústavů, a pokoušel se jejich proštřednictvím získat bankovní údaje klientů. Poskytovatel hostingu zastavil provoz serveru pozastavil jeho provoz a obvinil nás, z účasti na podvodu. Protože poskytovatel na obvinění trval, podal jsem oznámení Polici ČR, která došla ke zjištění, že jsme se jako provozovatelé na podvodu nepodíleli.

Několikrát (zejména po incidentu s pokusem o bankovní podvod) jsem uvažoval nad tím, jestli spíše server nezrušit, ale nechal jsem ho žít. Ten, kdo se nenechal odradit odkazy na kasina a podobnými nesmysly, mohl na serveru najít různé zajímavé věci, které jinde na internetu v češtině nenajde. Místo potěšení z toho, že web někomu slouží, jsem s ním měl ale spíše problémy.

2007 - ...

Na samém konci roku 2006 jsem našel trochu času oklestit GeoWeb od nesmyslů. Celá původní aplikace musela do koše a bylo nutné napsat aplikaci novou. Na přelomu roku 2006 a 2007 (na Silvestra a na Nový rok) byl položen základ nové verze GeoWebu postavené na nové aplikaci.

1.1.2007 jsem spustil novou verzi serveru, ve které bohužel chybí věci jako vědomostní testy, kalendář akcí, katalog odkazů, inzerce apod. Zachovány byly například články, informace o geologických vědách, odpovědi na dotazy, zajímavé odkazy. Ostatní možná přidám v budoucnu, záleží jestli bude čas.

Závěrem bych rád podotkl, že vývoj serveru záleží na Vás - jeho uživatelích. Pokud máte chuť pomoci s obsahem budete vítáni. Pokud se mě někdo bude snažit házet klacky pod nohy, jako tomu bylo doposud, budu se věnovat jiným potřebným záležitostem.

Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign