GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Geologické články > Paleontologie

Články: Paleontologie

Ichnofosilie - fosilní stopy

Ve fosilním záznamu se často zachovávají kromě zkamenělin organismů i stopy po jejich činnosti, které označujeme jako ichnofosilie. Jejich obrovská výhoda je, že jsou nepřemístitelné a vypovídají tak o prostředí na konkrétní lokalitě.

Přečíst článek

Fosilní ryby menilitového souvrství

Na některých moravských lokalitách, spadajících svým stářím do starších třetihor vycházejí na povrch tzv. Menilitové vrstvy, které obsahují z paleontologického hlediska zajímavou faunu.

Přečíst článek

Vymírání na pomezí druhohor a třetihor

V průběhu vývoje Země došlo již několikrát k obrovskému vymírání. Asi nejznámější je vymírání na rozhraní druhohor a třetihor, kterému je tento článek věnován.

Přečíst článek

Paleontologie aneb co se můžeme dozvědět studiem zkamenělin.

Dnes 7. dubna 2004 proběhla v prostorách Akademie věd ČR přednáška o paleontologii a zkamenělinách.

Přečíst článek

Zkameněliny

V našem povídání se seznámíme s tím, co jsou to zkameněliny, povíme si něco o jejich vzniku,a dozvíme se nějaké základní termíny, bez kterých se ani začínající sběratel neobejde.

Přečíst článek

Konulárie II

V následujícím článku si povíme něco více o konuláriích.

Přečíst článek

Konulárie

Ač jsou konulárie velice zajímaví bezobratlí živočichové, je jim věnováno velmi málo pozornosti. Mnozí sběratelé je nacházejí aniž by tušili o co se vlastně jedná. Mnohé konulárie jsou velmi malé a v hornině nepříliš výrazné.

Přečíst článek

Tafonomie

Tafonomie zkoumá procesy přechodu živého společenstva ve fosilní. Právě o vzniku fosilního společenstva je tento článek.

Přečíst článek

Dinosauří rekordy

Přehled některých dinosauřích rekordů

Přečíst článek

Přehled biologického systému v paleontologii

Zde je k dispozici přehledný biologický systém rostlin a živočichů používaný v paleontologii. Je vhodné ho brát jako příklad systému, protože lze provést i jiná rozdělení a navíc se systematické postavení jistých skupin různě mění.

Přečíst článek

Podmínky vzniku zkamenělin

Zachování se zbytků organismu v podobě fosilie je situace velmi náhodná a k tomu aby proběhla je nutné splnění několika podmínek, o kterých si něco v tomto článku povíme.

Přečíst článek

Co jsou to zkameněliny a jak vznikají

V tomto článku se seznámíme s procesem fosilizace - jedná se o velmi náhodný jev díky němuž i dnes nalézáme pozůstaky organismů staré stovky milionů let.

Přečíst článek
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2023 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign