GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 230 podzemní voda, prameny

Dotaz: podzemní voda, prameny

Dobrý den, dostal jsem ve škole za úkol zjístit na internetu 7 pojmů (influkce,sifon,odtok podzemní vody,pramen,údolní pramen,suťový pramen,bariérový pramen), ale nikde tyto pojmy nemůžu najít.

Influkce je pohlcování vody povrchem terénu prostřednictvím otevřených puklin (prostě voda z povrchu z téká do podzemí puklinami, které vedou až na zemský povrch).

Sifony jsou běžné v podzemních krasových prostorách a vznikají v místě, kde se náhle zužuje průřez chodby - viz obrázek připojený k odpovědi. Při průtoku vody sifonem dochází ke značnému zvýšení tlaku. Sifony jsou překážkou při průzkumu jeskyních prostor.

Nevím co mám ještě vysvětlit na pojmu odtok podzemní vody. Stejně jako se voda pohybuje na zemském povrchu tak se pohybuje i voda v podzemí a to buď propustnými horninami (pískovce, štěrky a podobné horniny) - tzv. průlinová propustnost a nebo nepropustnými horninami, které jsou rozpukány systémem puklin (voda se pohybuje po puklinách) - tzv. puklinová propustnost. Díky tomu voda z území odtéká nejen po povrchu, ale i pod zemí. Voda v podzemí teče buďto díky gravitaci (při naklonění vrstev či puklin, které jsou schopny vést vodu) a nebo díky vodě, která se tlačí z míst o vyšší nadmořské výšce.


O pramenech jsem napsal článek, jehož adresu připojuji k odpovědi. Pojem bariérový pramen je něco podobného jako přetékající pramen.

Pokud by něco nebylo jasné, zeptejte se prosím znovu.
Odkaz: http://www.gweb.cz/clanky/clanek-58/
Obrazek:

Zdroj: /soubory/nakresy/sifon.gif

Datum: 2004-09-07 16:49:27
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign