GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 270 ooidy, oolitizace

Dotaz: ooidy, oolitizace

Zajímá mě vše o oolitizaci

Oolitizace by měl být proces, kterým vznikají tzv. ooidy - drobná převážně kulovitá tělíska do velikosti 2 mm (nad 2 mm jsou to tzv. pisoidy) s vnitřní koncentricky vrstevnatou stavbou obalující krystalizační jádro (na něj se minerální vrstvičky nabalují - mohou to být například drobná minerální zrna, úlomky schránek různých živočichů nebo např. drobné koprolity (zkamenělý trus)). Koncentrického obalování minerálními vrstvičkami je dosaženo spíše v dynamickém prostředí, kdy např. vlnění stále ooidy obrací a minerální látky se vylučují rovnoměrně po celém povrchu. Nicméně vás zajímá všecho, ale já vám bohužel všechno o oolitizaci nevím (vlatně o oolitech a jejich problematice nevím skoro nic - nejsem sedimentolog). Doporučil bych vám tedy nahlédnout do nějaké literatury jako například:

Petránek, J. (1963): Usazené horniny, jejich složení, vznik a ložiska. Nakladatelství ČSAV. Praha

Kukal, Z. (1986): Základy sedimentologie. Academia. Praha

nebo nějakých novějších publikacích (ty jsou většinou v angličtině). Nejlepší literaturu vám poradí někdo kdo se sedimentologií zabývá - můžete se například zkusit zeptat geologů z České geologické služby na adrese http://nts2.cgu.cz/pls/portal30/url/FOLDER/SVET_GEOLOGIE (odkaz zeptejte se geologa).

V těchto publikacích jistě naleznete další odkazy na konkrétnější práce o této problematice a když to všechno sestudujete budete vědět o této problematice více. Dále když se obrátíte na někoho, kdo se touto otázkou zabývá a poprosíte ho o odkazy na nejnovější literaturu a tu si prostudujete budete toho vědět ještě více. Také by pak nebylo špatné navštěvovat konference a podobné - tak se dozvíte i o novinkách a snad pak budete o oolitizaci a ooidech vědět skoro všechno.

Datum: 2004-09-29 14:33:21
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign