Prosím napsali by jste mi něco o jihočeských pánvých(ČR)!!!!!!!!!!Potřebovala bych to vědět do zítřka.Moc vám děkuji!!!!!
Jihočeské pánve (větší třeboňská pánev a menší českobudějoviká pánev) vznikly díky poklesům území podél zlomů v druhohorách (během křídy) jako reakce na alpinské vrásnění. Takto vzniklé deprese byly zatopeny vodou, vznikla tak jezera (v urité době to bylo jediné velké spojené jezero), ve kterých se začal usazovat (sedimentovat) materiál splavený z okolí a tak vznikla sedimentární výplň těchto pánví, která je tvořena např. jílovci, pískovci, slepenci, prachovci atd. Tato sedimentace probíhala v průběhu svrchní křídy (ne však do úplného konce křídy). V průběhu třetihor se proces sedimentace (usazování) v těchto pánvích obnovuje a opět se vytváří sedimenty (většinou stejné druhy hornin jako se zde usadily v křídě. Jak v křídě tak i v třetihorách se jednalo o kontinentální jezera (sedimenty tedy nejsou mořského původu jako je to například v české křídové pánvi - tedy až na malou výjimku protože v třetihorách několikrát došlo na krátko ke spoejení pánví s mořem). Jak v křídových tak i v třetihorních sedimentech se zachovali zkaměněliny zejména rostlin, jejichž zbytky byly do jezer naplaveny, ale také v malé míře zkameněliny živočichů.
Podrobnější informace naleznete v publikaci Ivo Chlupáč a kolektiv: Geologická minulost ČR - viz odkaz připojený k odpovědi. Nebo pokud budete mít nějaký konkrétní dotaz k pánvím můžete se zeptatm znovu.
P.S. Omlouvám se, ale dříve jsem odpovědět nemohl - právě jsem se vrátil z terénu a váš dotaz jsem si přečetl až teď, doufám, že vám to pomůže.