Dobrý den,ptal jsem se Vás na Borečský vrch na Litoměřicku,ale jestli nemáte žádné info,tak mi prosím poraďte: Vrkoč u Ústí nad labem-geologie a popř.kde hledat info,nebo nějakou jinou chráněnou geologicky významnou lokatitu+info kde hledat,děkuji
K tomu Borečskému vrchu jsem něco málo našel (stačilo kdybych věděl, že to je Litoměřicko). Borečský vrch (stejně jako Vrkoč) je součástí Českého středohoří, což je složitý vulkanický komplex. Dnes jsou z něj dochovány jen zbytky - to co bylo ukryto pod zemí (to co bylo dříve na povrchu bylo erodováno). České středohoří vzniklo vulkanickou aktivitou ve třetihorách. V zemi pod středohořím se vytvořila porucha podél níž mohlo stoupat magma k povrchu a tak vznikly s Českým středohořím i Doupovské hory. České středohoří je cháněno celé jako chráněná krasjiná oblast a některé lokality jako např. vámi uváděný Borečský vrch a Vrkoč jsou chráněny ještě vyšším stupněm ochrany.
Borečský vrch je znělcový a jeho zvláštností je cirkulace vzduchu v systému puklin uvnitř vrchu - ty ústí na porvrch jak na úpatí vrchu tak i na vrcholu a v zimě například vystupuje z puklin teplý vlhký vzduch.
Vrkoč je tvořen olivinickým čedičem a jeho zvláštností je zase sloupcovitá odlučnost uspořádaná do tvaru vějíře. Kromě toho je pod Vrkočem 12 metrů vysoký vodopád na Podlešínském potoce a nad ním se nachází kamenné moře tvořené čeičovými úlomky.
Já konkrétnější informace o těchto lokalitách bohužel nemám, ale obě jsou jistě zajímavé. Přehled dalších geologicky významných lokalit Českého středohoří najete na geologické a přírodovědné mapě Českého středohoří v měřítku 1:100 000 - vydal Český geologický ústav v Praze v roce 1996, autor: V. Cajz a kolektiv. Jiný ne příliš odborný zdroj jsem nenašel.
Nicméně na internetu existuje stránka www.sopky.cz a tam je také možné položit dotaz a tam by vám jistě poradili mnohem lépe, protože se vulkanismem aktivně zabývají a jistě mají mnohem lepší přehled o literatuře než já, když je pro mě České středohoří více méně španělskou vesnicí.