GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 424 Komorní hůrka, Železná hůrka, zemětřesení

Dotaz: Komorní hůrka, Železná hůrka, zemětřesení

Dobrý den , chtěl bych se zeptat : jaká je možnost že by se Komorní nebo Železná hůrka probudila? Může způsobovat Komorní hůrka , ikdyž je vyhaslá slabá zemětřesení? Děkuji Honza z Chebu

Nemyslím si, že by se tyto sopky mohli v dohledné době probudit. Tyto sopky představovaly závěrečnou fázi třetihorní vulkanické činnosti na našem území, která byla soustředěna zejména do oblasti serverních a severozápadních Čech. Tato vulkanická činnost byla vyvolána procesy spjatými s aplinským vrásněním, které v té době probíhalo na jih a jihovýchod od Českého masívu. I když někdy v budoucnu (v geologickém čase) pokud by se změnil silový režim v oblasti Českého masívu by mohlo dojít k proniku magmat po již existujících strukturách a oživení některých sopek.

Na váš dotaz by nejlépe odpověděl některý z vulkanologů, kteří vědí o této oblasti a problematice jistě mnohem více než já.

Co se týče zemětřesení v této oblasti tak jejich původ se předpokládá někde hlouběji v zemské kůře a přímo sopka tato zemětřesení nezpůsobuje. Nesvědčí pro to ani mapa epicenter (obrázek, který připojuji k odpovědi).
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign