GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 433 Komorní hůrka

Dotaz: Komorní hůrka

Koupil jsem si brožuru o Komorní Hůrce, kde je napsáno,že K.H vznikla před 1,8mil lety ale na vašich stránkách se mluví o 400 tis lety! Jak to tedy je a kdy opravdu přestala K.H soptit?

Já tu mám také nějakou brožuru o Komorní hůrce (od Karla Brože, kterou vydalo Městské muzeum ve Františkových Lázních v roce 1997). Pokud je to náhodou tahle tak v ní se hovoří o tom, že Komorní hůrka náleží k závěrečné fázi mohutných vulkanických projevů jejichž intenzita byla největší ve třetihorách. Tato závěrečná fáze fáze spadá do konce třetihor a do čtvrtohor. Není tedy řečeno, že Komorní hůrka začala soptit hned na začátku této fáze, jen se konstatuje, že někdy v průběhu této fáze byla aktivní (ne tedy kdy sopka vznikla.

Trošku jinak je to s ukočením vulkanické aktivity. V té brožuře se tvrdí, že sopka mohla být aktivní ještě před méně než 10 000 lety, což se odvozuje podle vzhledu vyvrženin a nepodstatných projevů eroze - osobně bych podle tohohle nějaký přesnější stáří nestanovoval. V té brožuře se také píše o provedeném radiometrickém měření, ovšem bez udání konkrétního výsledku.

Údaje, které zveřejňuji já pochází z výsledků, které byly publikovány v roce 1998 Dr. Wagnerem. Tyto údaje pochází z radiometrického měření a její stáří vyšlo nad 450 tisíc let. Já tomuto číslu věřím více, protože je novější a jedná se údaj radiometricky změřený a ne něco odhadnutého podle vzhledu (i kdž radiometrické měření také vůbec nemusí být přesné - výsledek záleží na více okolnostech). A je možné, že až se třeba někdy v budoucnu jěště někdo zeptá jak je stará Komorní hůrka, bude v odpovědi uveden zase jiný údaj. Já třeba mám ještě stratigrafické schéma (z roku 1994), ve kterém se uvádí, že je Komorní hůrka mladší než Železná hůrka (přitom podle měření zmíněného dr. Wagnera to vyšlo naopak. Z toho co vím vám mohu jen říci, že radiometrické stráří je větší než 450 tisíc let a tak podle tohoto údaje byla sopka aktivní někdy před 450 tisíci lety, ale kdy přestala soptit tak to nevím.

Spousta údajů v geologii ještě není přesně známa a stále se objevují nové výsledky, závěry a interpretace - některé z nich se mohou později ukázat jako naprosto chybné a jiné zase třeba velmi přesné. Obecně je lepší vždy brát v potaz spíše novější údaje, ale ty ne vždy musí být přesnější než ty starší (například špatně zvolená metodika atd).

Pokud máte jinou brožuru než já, pak zkuste zhodnotit aktuálnost zdroje vůdči tomu, který mám já. Pokud chcete některé údaje někam použít a bojíte se, že to nejsou ty správné tak jednoduše napište zdroj a když se by se náhodou údaje změnily, tak prostě citujete jiný zdroj.

Také je možné, že pokud byste se zeptal nějakého vulkanologa (což já rozhodně nejsem) tak vám třeba taky může říci, že už platí zase jiné údaje o kterých já nemám ani ponětí (nesleduju články z tohoto oboru, tak se mi takové věci donesou až je někdo použije v nějaké obecné a souhrnné publikaci, kterou budu mít k dispozici).

Datum: 2004-12-01 14:18:50
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign