GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 483 uhlí

Dotaz: uhlí

Dobrý den. Mozete mi prosím napsat neco o uhlí - jak vzniká, jeho druhy, místa v CR, kde se stále tezí? Predem dekuji za odpoved.

Uhlí se řadí mezi kaustobiolity (hořlavé organogenní horniny). Vzniká postupně z rostliné hmoty - nejdříve probíjá proces rašelinění (probíhá pod hladinou vody za nepřístupu vzduchu). Fázi rašelinění následně střídá fáze prouhelňování (tím z rašeliny vzniká uhlí). Intenzita prouhelnění závisí zejména na teplotě, ale také i na tlaku a době trvání.

Uhlí lze rozdělit na základně stupně prouhelnění, kterého bylo dosaženo. Dle stupně prouhelnění můžeme mimo jiné vyčlenit rašelinu, hnědé uhlí, černé uhlí, antracit a grafit (více méněčistý uhlík).

Uhlí se v ČR vyskytuje v několika oblastech jako například na Plzeňsku a Rakovnicku, Kladensku, v Severních Čechách (podkrušnohorské pánve), na ostravsku atd. V podkrušnohorských pánvích se povrchovým způsobem těží hnědé třetihorní uhlí a na Ostravsku (Ostravsko - Karvinský revír) se těží černé uhlí prvohorního stáří (karbon) hlubinným způsobem.

K odpovědi připojuji fotografii dolu Bílina v severních Čechách, kde se těží hnědé uhlí povrchovým způsobem.
Obrazek:

Zdroj: http://geologie.unas.cz/foto/lokality/tercier/dulbilina.jpg

Datum: 2005-01-01 14:10:47
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign