GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 524 Litosferické desky

Dotaz: Litosferické desky

Jsem žákem ZŠ. Pohádal jsem se s učitelkou o počet litosférických desek. Tvrdila, že je jich 6 a já že 7. Můžete nás rozsoudit?

Úplnou pravdu nemá ani jeden z vás nicméně tvé tvrzení je jistě správnější. Existuje totiž sice 7 větších desek, ale pak existují i menší desky (pokud by se to mělo brát úplně do podrobna). Jinak myslím, že si to věděl správně (pokud zanedbáme ty menší desky) a na základní školu je to velmi dobrý výkon! Naopak paní učitelka by se měla asi trošku víc zastydět, pokud neuznává tvůj názor, i když je správnější. Pokud je vaše škola připojena k internetu (jako, že by být měla a asi taky je, může si to vaše paní učitelka jednoduše ověřit - stačí jen chctít).

Třeba tímto dotazem na googlu obrdžíš ve výsledku hned několik schémat litosferických desek.
http://images.google.com/images?q=tectonics%20plates&hl=cs&lr=&sa=N&tab=wi


Jedno ze schémat najdeš třeba na této adrese:
http://www.iris.edu/seismon/imgs/plates.gif


Nemá v asi cenu se na ZŠ učit názvy menších desek ani kolik jich přesně celkem je, ale pro představu o deskách se ten obrázek hodí. Každopádně pokud vaše učitelka bude trvat na tom, že je jen 6 litosferických desek a ne víc tak si to nenechte líbit a jděte do ní :-)!!! To co předvádí vyučující na některých školách je vrchol (nevím jestli vaše škola mezi ně patří, ale už jsem se setkal s tím, že na základních školách se zadávají naprosto šílené referáty).
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign