GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 561 šárecké kuličky (konkrece)

Dotaz: šárecké kuličky (konkrece)

Našel jsem kámen kterému se říká Šárecká koule. Slišel jsem že je to meteoryt nebo sopečná puma,můžete mi poradit co to vlastně je.

Jedná se patrně o tzv. šárecké kuličky, které se dají najít v Praze a okolí (také v okolí Rokycan, kde se jim říká rokycanské kuičky) - pokud jste měl na mysli něco jiného pak mi odepište. Šárecké kuličky jsou konkrece spodnoordovického stáří (starší prvohory) a jsou známé tím, že se v nich vyskytují zkameněliny například trilobitů.

Konkrece jsou útvary většinou kulovitého tvaru v usazených horninách, které vznikly akumulací (nahromaděním) minerálních látek - tyto látky se mohli se vylučovali, kolem nějakého růstového centra jako mohla být například nějaká zkamenělina. Na některých lokalitách jsou konkrece známé nálezy zkamenělin. Nejedná se tedy ani o meteority ani o sopečné pumy.

K odpovědi připojuji obrázek konkrece jiného stáří(ta je ještě uvnitř vrstev usazenin, jinak šárecké (rokycanské) kuličky se často nacházejí volně na polích). Šáreckou kuličku bohužel na fotografii nemám.
Obrazek:

Zdroj: http://geologie.unas.cz/foto/exogenni/sedimenty/konkrece.jpg

Datum: 2005-01-22 13:40:37
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign