GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 88

Dotaz:

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je pod ledem na Antarktidě uhlí?A jestli ano,tak kde se tam vzalo nebo jak se tam dostalo?A ještě bych se chtěla zeptat kdy začala vznikat ozonová vrstva?DĚKUJI!

Co se týče uhlí v Antarktidě připojuji k odpovědi mapu světa ze serveru www.scotese.com . Zelené tečky na obrázku, který je připojen k odpovědi, označují výskyty uhlí. Je to ze svrchního triasu, kdy Antarktida byla ještě součástí rozpadající se Pangey. Protože její poloha v minulosti byla jiná něž je dnes a nacházela se v oblasti teplého a vlkhého klimatu mohlo v oblasti Antarktidy vzniknout uhlí (podobně jako vzniklo uhlí, které máme u nás) - je na mapě vyznačeno i v Antarktidě. Antarktida se zalednila až v ve třetihorách, kdy už byla dávno oddělena od Pangey a když se od ní Austrálie, a kolem Antarktidy začal proudit chladný oceánský proud.

Co se týče ozónu v atmosféře tak jím se začala atmosféra obohacovat někdy v proterozoiku (ve starohorách), kdy to bylo přesně to nevím. Důkazem jsou červené pískovce starohorního stáří - vznikly oxidickým zvětráváním. Ozón se vyvinul poté co atmosféra byla dostatečně nasycena kyslíkem, který produkovali sinice.
Odkaz: http://www.scotese.com/
Obrazek:

Zdroj: http://www.scotese.com/images/J210_zonef.jpg

Datum: 2004-04-21 18:39:17
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign